Kwas hialuronowy – jeśli słyszałaś o tym organicznym związku chemicznym, wiesz, że jest niezbędny w każdej rutynowej pielęgnacji skóry. Jeśli nie słyszałaś – to właśnie ten związek sprawia, że nasza skóra staje się nawilżona i soczysta niezależnie od pogody.
KWAS HIALURONOWY
Kwas hialuronowy genialnie wiąże wodę wewnątrz warstw skóry. Bez względu na obecnie panującą porę roku za oknem, teraz jest dobry moment, aby włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej produkt oparty na kwasie hialuronowym. Zaufaj nam: To będzie jak szklanka wody dla Twojej twarzy.
Poniżej dowiesz się więcej o tej cząsteczce nawilżającej, na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie najlepszych produktów, dostępnych na rynku.
Q&A dotyczące Kwasu Hialuronowego
W przeciwieństwie do nazwy, kwas hialuronowy jest w polisacharydem – dużą cząsteczką cukru. W naturalny sposób występuje się w naszych ciałach, 50% w naszej skórze, a jego najwyższe stężenie znajduje się wewnątrz oczu i stawów. Utrzymuje wilgoć w przestrzeniach międzykomórkowych naszej skóry, pomagając jej pozostać miękką i nawodnioną. Najwyższe stężenie kwasu hialuronowego w naszej skórze przypada na okres niemowlęcy. To powód dla którego skóra niemowląt jest tak miękka i pulchna. Z wiekiem jego ilośc stopniowo maleje co w efekcie powoduje, że na starość nasza skóra staje się sucha i wiotka. Powstają na niej zmarszczki i staje się zbyt “luźna” dla naszego ciała.
Kwas hialuronowy pomaga zmiękczyć cienkie linie, sprawiając, że skóra staje się jędrniejsza i gładsza. Pomaga także zniwelować wszelkie suche miejsca na skórze. Wilgoć, którą przenosi HA, pomaga dodać objętości komórkom skóry, nadając im “soczysty”, młody wygląd. Niestety, wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność naszego organizmu do wytwarzania kwasu hialuronowego. Proces zaczyna się w wieku 26 lat i sukcesywnie się obniża, a w najbardziej widoczny sposób w trakcie i po menopauzie
Co ciekawe, kwas hialuronowy ma odpowiednik o nazwie hialuronian sodu. Hialuronian sodu jest rozpuszczalną w wodzie solą kwasu hialuronowego, która ma 1000 razy większą wagę niż woda. Składniki w postaci soli, są bardziej stabilne i mniej podatne na utlenianie.
Obie formy są stosowane w produktach kosmetycznych, ale marketerzy określają oba jako “kwas hialuronowy”, mimo że istnieją między nimi pewne kluczowe różnice. Mianowicie, hialuronian sodu ma znacznie mniejszy rozmiar cząsteczek, co pozwala mu lepiej penetrować skórę.
W pielęgnacji skóry istnieje receptura określająca, jak dobrze produkty wnikają w skórę przy użyciu masy cząsteczkowej. Im niższa waga, tym więcej może przeniknąć. Aby kwas hialuronowy naprawdę wniknął w powierzchnię skóry, musi zostać poddany zabiegom bioinżynierii, aby uzyskać znacznie mniejszą masę cząsteczkową. Po naniesieniu miejscowym kwas hialuronowy działa jako środek utrzymujący wilgoć, aby wciągnąć wilgoć do górnych warstw skóry.
W przeciwieństwie do retinolu lub witaminy C, która ma różną zawartość procentową, kwas hialuronowy ma różną masę. HA o niskiej masie cząsteczkowej jest tym, czego szukasz w pielęgnacji skóry, ponieważ HA o wyższej masie cząsteczkowej nie może przeniknąć przez barierę ochronną skóry. Badania wyraźnie pokazują, że im mniejsza masa cząsteczkowa substancji czynnej, tym większa penetracja w głąb skóry i większe jej nawilżenie.
Wciąż trwa dyskusja na temat tego, jak głęboko miejscowy kwas hialuronowy może przenikać przez skórę stosowany miejscowo (zewnętrznie). Do tej formy zastosowania zaliczamy wszelkiego radzaju produkty posiadajace w skałdzie kwas hialuronowy takie jak : kremy PHENOMÉ 24-HOUR moisturizing system, sera jak LUSH BOTANICALS Rose rain maska/serum nawilżające NO 6, czy maseczki ORGAID Nawilżająca Maska w płachcie Anti-Aging
Można go znaleźć w wypełniaczach takich jak m.in.: Juvederm, Restylane i wykorzystywany jest w medycynie estetycznej jako alternatywa dla operacji plastycznych mających na celu odmłodzenie twarzy. Stosowany jest do wygładzania różnego rodzaju zmarszczek, spłycenia blizn, lepszego wypełnienia policzków. Podaje się go poprzez iniekcję w okreslonych miejscach na ciele. Można go również wprowadzać do skóry poprzez głęboką mezoterapię, która jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na czerpanie efektów głębokiego nawodnienia.
Ostatnią metodą przyjmowania kwasu hialuronowego jest spożywanie go. Według niektórych opinii kwas hialuronowy stosowany doustanie może dać takie same efekty jak zabiegi kosmetyczne, jeśli byłby przyjmowany odpowiednio długo. Na korzyść tego rozwiązania przemawia fakt, że efekty jego stosowania trwają dłużej niż te uzyskane w wyniku zabiegów. Kwas hialuronowy daje efekt natychmiastowy, jednak po 6-12 miesiącach w przypadku większości preparatów efekt jest mniej widoczny. Natomiast po tym czasie w wyniku przyjmowania kwasu hialuronowego doustnie, osiągamy efekt wygładzenia również głębszych zmarszczek. Obecnie na rynku dostępne są preparaty zawierające HA w postaci tabletek i napojów takich jak ARTHROFILL Liquid Kwas hialuronowy do picia