Kosmetyki cruelty-free są obecnie bardzo popularne zarówno w mediach, jak i na półkach sklepowych a coraz więcej osób decyduje się wydawać swoje pieniądze na produkty, które nie były testowane na zwierzętach. Badania pokazują, że co najmniej 115 milionów zwierząt może być wykorzystywanych w eksperymentach każdego roku. Nic dziwnego, że coraz większa grupa konsumentów skłania się ku kosmetykom marek, które nie stosują takich praktyk.
Ponieważ zdajemy sobie sprawę, że poruszanie się w gąszczu certyfikatów, norm i pozwoleń może być przytłaczające, przygotowaliśmy specjalny przewodnik, w którym znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na temat kosmetyków wolnych od okrucieństwa.
W zasadzie to, co jest napisane 😉 czyli produkt, który został opracowany metodami, które nie wymagają jakiejkolwiek formy okrucieństwa wobec zwierząt. Testy na zwierzętach są zakazane w UE od 2013 roku, więc każdy produkt kosmetyczny kupiony na terenie Unii Eropejskiej powinien być z zasady cruelty-free czyli nie testowany na zwierzętach. Niestety nie jest to tak proste, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać…
Wiele czołowych marek prowadzi sprzedaż na całym świecie, a różne kraje mają różne przepisy dotyczące badań i testów na zwierzętach. Na przykład testy na zwierzętach pozostają legalne w Ameryce i Australii. Jeśli więc kupisz produkt marki, która nie testuje zwierzętach na podstawie przepisów UE, istnieje szansa, że nadal będą testować na zwierzętach w celu sprzedaży swoich produktów w innej części świata.
Dużą przeszkodą dla marek kosmetycznych jest sprzedaż produktów w Chinach, gdzie testy na zwierzętach są wręcz wymagane przez prawo. Wiele marek nie testuje swoich produktów na zwierzętach, ale jeśli sprzedają je do Chin, są prawnie zobowiązane do przeprowadzania takowych lub płacenia ze wykonanie ich specjalnym laboratoriom państwowym.
[EDIT: Po wielu miesiącach nacisków ze strony aktywistów, Chiny zmieniają swoje regulacje dotyczące przemysłu kosmetycznego. Nowe prawo, które normuje metody testowania produktów kosmetycznych ma wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.
“– Od 1 stycznia 2021 roku, importowane do Chin “kosmetyki zwykłe”, czyli przeznaczone do pielęgnacji oraz makijażu, takie jak szampon, róż, tusz do rzęs i perfumy, nie będą poddawane testom na zwierzętach w celu sprawdzenia, czy nie działają drażniąco na skórę i oczy “– mówi przedstawiciel Humane Society International, organizacji zajmującej się prawami zwierząt.]
Nie, „cruelty-free” dotyczy produktów, które nie są testowane na zwierzętach. Produkt „wegański” nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Dlatego produkt może być cruelty-free, ale nie wegańskim i odwrotnie.
Jak sprawdzić, czy produkt nie jest testowany na zwierzętach?
CRUELTY – FREE to coś więcej niż napis na opakowaniu „ten produkt nie był testowany na zwierzętach”. Nawet jeśli na produkcie jest symbol króliczka, niekoniecznie oznacza to, że produkt nie zostały przetestowane na zwierzętach gdzieś na świecie.
Jest jednak jeden symbol (certyfikat), uznawany na całym świecie, dla produktów nietestowanych na zwierzętach Leaping Bunny. Firmy, które mają ten symbol na swoich produktach, gwarantują, że przy opracowywaniu produktu nie stosowano testów na zwierzętach. Leaping Bunny ma bazę danych wszystkich produktów, które posiadają ich certyfikat, więc jest jedno z dobrych miejsc, gdzie sprawdzisz, czy produkt nie został przetestowany na zwierzętach.
Kolejnym miejscem godnym zaufania jest lista Logical Harmony .
Tashina Combs od wielu lat tworzy bardzo rzetelną listę firm nietestujących i testujących, zarówno tych niszowych jak i obecnych w sieciowych drogeriach.
Oczywiście mamy też nasz rodzimy – polski HAPPY RABBIT i aplikację o tej samej nazwie dostępną bezpłatnie w AppStore lub Google Play
Czy kosmetyki Cruelty Free są droższe?
Podobnie jak każdy produkt kosmetyczny – jeśli wybierzesz markę wyższej klasy, będzie one droższy. Istnieje jednak wiele świetnych opcji marek mieszczących się w niższym budżecie a również wysokiej jakości – wystarczy wiedzieć, gdzie i kiedy szukać 😉
Zarówno SuperPharm jak i Drogerie HeBe posiadają w swojej ofercie produkty nie testowane na zwierzętach a mieszczące się w przedziale drogeryjnym np. MIYA COSMETICS, NACOMI czy YOPE.
Naturanie w naszym Concept Store znajdziesz wyłącznie produkty Cruelty Free, poniżej prezentujemy kilka szczególnie godnych uwagi.
Wpis powstał na podstawie tłumaczenia: The ultimate guide to cruelty free cosmetics
A w jaki sposób testują produkty firmy curently free
Firmy Cruelty Free jeśli już muszą – testują swoje produkty w sztucznym środowisku, poza żywym organizmem, np. in vitro na sztucznych komórkach lub na skórze syntetycznej – sztucznie wyprodukowanej, ale mającej właściwości takie jak ludzka skóra.