JMo natural filtr UV

Jak to jest z tymi filtrami UV ?

Dzisiaj już chyba nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że przed promieniowaniem UV należy się chronić (w nadmiarze prowadzi do szybszego starzenia się skóry, przebarwień a nawet nowotworów) I być może niektórych to zdziwi ale powinniśmy to robić cały rok a nie tylko latem.Doskonałym wyznacznikiem tego jak bardzo jesteśmy narażeni jest index UV.

UV Indeks Opis Rodzaj ochrony
1-2 Brak zagrożeń dla zdrowego człowieka Noszenie okularów przeciwsłonecznych. Noś je, jeśli leżący na ziemi śnieg odbija promieniowanie słoneczne lub jeśli masz bardzo wrażliwą skórę.
3-5 średnie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu Noś okulary przeciwsłoneczne, ochraniaj ciało ubraniami i nakryciem głowy. W południe, gdy promieniowanie jest najintensywniejsze, poszukaj zacienionego miejsca.
6-7 Wysokie i bardzo wysokie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu Noś okulary przeciwsłoneczne, używaj kremów z filtrem SPF 15 lub wyższym Ochraniaj ciało jasnymi ubraniami oraz nakryciami głowy, ograniczaj czas przebywania na słońcu od 2-3 godzin przed i po górowaniu Słońca (od około 11:00 do 16:00 w lecie).
8-10 Bardzo wysokie zagrożenie podczas przebywania na słońcu Ochraniać się w sposób podany powyżej. Dodatkowo należy jeszcze bardziej troszczyć się o skórę, gdyż może wystąpić bardzo szybkie opalenie, a nawet oparzenie.
11+ Ekstremalne zagrożenie podczas przebywania na słońcu Stosuj wszelkie metody ochrony wliczając w to: okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrem i inne. Ochraniaj ciało nosząc koszulki z długim rękawem oraz spodnie; noś szerokie, jasne kapelusze. Ograniczaj czas przebywania na Słońcu do minimum.

We Wrześniu 2015 prognozowany w Polsce index UV to 3-5. Aktualne dane można śledzić TUTAJ

Najskuteczniejszą ochroną są okulary oraz filtr UV (sunscreen) – substancji promieniochronnych, czyli związków chemicznych wykorzystywanych w kosmetykach, których podstawowym zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem słonecznego promieniowania UV. Współczesne kosmetyki dostępne na rynku posiadają w swoim składzie dwie grupy filtrów, różniące się  między sobą mechanizmem działania:

  • filtry fizyczne – związki chemiczne odbijające fizycznie promienie UV,
  • filtry chemiczne – związki absorbujące (pochłaniające) promieniowanie UV o określonej długości fali.

Filtry fizyczne to tzw. filtry nieorganiczne, gdyż zaliczmy do nich dwutlenek tytanu i tlenek cynku.Dwutlenek tytanu stanowi ochronę przed promieniowaniem UVB i UVA 2. Natomiast tlenek cynku jako jedyny wśród filtrów organicznych i nieorganicznych chroni zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA 1 oraz UVA 2. Filtry fizyczne rzadziej podrażniają skórę i są bardziej fotostabilne niż filtry organiczne, bezproblemowo również współpracują z makijażem mineralnym. Przykładem kosmetyku z takimi fitrami jest  JMO Naturalny mineralny filtr przeciwsłoneczny SPF 30

JMO Sunscreen

Filtry chemiczne to związki należące do różnych klas związków organicznych, których wspólną cechą jest obecność w cząsteczce licznych wiązań nienasyconych bądź też grup karbonylowych, tiokarbonylowych, indolowych i azotynowych. Filtry organiczne to przede wszystkim syntetyczne pochodne: kwasu paraaminobenzoesowego (PABA), kwasu cynamonowego, kwasu salicylowego, kwasu antranilowego, jak również benzofenony, pochodne kamfory i benzoilometanu. Do najpopularniejszych należą: otokrylen (ochrona przed UVB), trisiloksandrometrizolu i jego pochodne (chroniące przed UVA i UVB; ich nazwy handlowe: Silatrizol, Mexoryl XL, Mexoryl XS) czy awobenzon (Parsol 1789, chroniący przed UVA)

Współczynnik ochrony skóry przed promieniowaniem UV

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF (sunprotectorfactor)  mówi nam o efektywności ochronnej danego filtru przed promieniowaniem UVB, a określa się go równaniem:

SPF = MED skóry chronionej / MED skóry niechronionej

MED (minimalerythemadose) – to minimalna dawka rumieniowa, czyli minimalna dawka wywołująca zaczerwienienie skóry. Współczynnik protekcji SPF oznacza, ile razy dłużej można skórę chronioną badanym preparatem poddać działaniu słońca w porównaniu ze skórą niechronioną bez ryzyka wywołania reakcji rumieniowej.

Preparaty występujące na rynku kosmetycznym mają wartości SPF od 1 do 60. Dermatolodzy zazwyczaj zalecają stosowanie preparatów ze wskaźnikiem SPF 15 lub 30. Dlaczego? Ponieważ zapewniają one dobrą ochronę, a jednocześnie mają dobre parametry estetyczne. Ze względu na większe stężenie substancji czynnych o działaniu chroniącym przed promieniowaniem słonecznym produkty z wyższym SPF są bardziej kleiste. Warto także zauważyć, że zależność między wysokością SPF a stopniem zatrzymania promieniowania UVB jest funkcją wykładniczą. W związku z tym preparaty o SPF 30 zatrzymują ok 97% promieniowania UVB i są już właściwie blokerami UVB. Produkty o SPF 15 zatrzymują niewiele mniej promieniowania, bo ok 93%. Natomiast preparaty o SPF 60 zatrzymują jedynie o 2% więcej promieniowania UVB.

Europejski Związek Przemysłu Kosmetycznego COLIPA zaproponował w 2006r. następujące kategorie ochrony:

  1. Niski stopień ochrony – SPF od 6 do 10.
  2. Średni stopień ochrony – SPF 15, 20, 25.
  3. Wysoki stopień ochrony – SPF od 30 do 50.
  4. Bardzo wysoki stopień ochrony – SPF powyżej 50.

 

JMO Naturalny filtr

 

Źródła: biotechnologia.pl