Jak często myć włosy? Czy ma znaczenie, jakiej porowatości są Twoje włosy, jaki masz ich typ lub jakiego szamponu używasz? Najlepsi styliści fryzur i koloryści zgadzają się co do odpowiedzi na te pytania – „Każdy ma inną chemię ciała. A pogoda, otaczające nas środowisko, styl życia i oczywiście typ włosów wpływają na to, jak często powinniśmy je myć”.
Uzyskanie równowagi jest trudne. Włosy każdego człowieka potrzebują naturalnego natłuszczenia dla odżywienia i wzrostu. Nasze włosy i skóra głowy w końcu się zrównoważą, gdybyśmy nigdy nie myli ich szamponem, a ponieważ pełny proces dostosowania włosów i skóry głowy zajmuje średnio trzy miesiące, większość ludzi nie ma czasu podążać tą drogą. Jeśli nie myjesz włosów wystarczająco często, gromadzi się na nich sebum i zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do powstawania łupieżu i nieestetycznego, tłustego wyglądu włosów.
To, jak często powinnaś myć włosy, zależy również od porowatości włosów. Jak określić porowatość włosów?
Napełnij naczynie wodą, wrzuć do niej swój włos i pozostaw na kilka minut. Jeśli opadnie na dno, masz włosy o wysokiej porowatości, jeśli unosi się na powierzchni, ma niską porowatość.
Porowatość określa sposób wchłaniania i zatrzymywania wilgoci przez włosy. Włosy wysokoporowate szybciej wchłaniają wilgoć, natomiast włosy niskoporowate trudniej wchłaniają wilgoć, a stosowane produkty mogą się znacznie łatwiej na nich nabudowywać. Tak więc włosy niskoporowate zazwyczaj trzeba myć częściej niż włosy wysokoporowate.
Jak często myć włosy?
Jeśli masz proste lub cienkie włosy
Proste, cieńsze włosy łatwiej pokrywają się sebum, przez co wyglądają i stają się tłuste szybciej niż włosy kręcone lub grubsze
Jeśli masz kręcone lub falowane włosy
Ponieważ sebum nie pokrywa tego rodzaju włosów tak łatwo, są one bardziej suche. Myj je rzadziej, ponieważ naturalne olejki we włosach są kluczowe — potrzebujesz ich aby włosy były miękkie i nie puszyły się.
Jeśli masz włosy farbowane i/lub rozjaśniane
Włosy farbowane lub rozjaśniane są zazwyczaj bardziej zniszczone z powodu przeprowadzanych na nich zabiegów. Im rzadziej zatem je myjesz, tym więcej naturalnych olejków we włosach może pomóc w ich regeneracji, dzięki czemu kolor utrzymuje się dłużej i wygląda świeżo.
JAK CZĘSTO MYĆ WŁOSY – NASZE PORADY
To stara sztuczka trychologa Phillipa Kingsleya, ale jest świetna: upewnij się, że zmoczyłaś dokładnie wszystkie włosy i skórę głowy przed użyciem szamponu, w przeciwnym razie znacznie trudniej będzie później całkowicie go spłukać co może prowadzić do braku połysku i szybszego przetłuszczania się włosów a w ekstremalnych przypadkach nawet do powstawania łupieżu.
Wyciśnij sporą ilość szamponu w dłonie i rozcieńcz wodą lub dość intensywnie spień kostkę przed nałożeniem na włosy. Zacznij mycie od karku i wmasuj dokładnie szampon, kierując się do przodu. Delikatnie szoruj skórę głowy okrężnymi ruchami, aby uniknąć splątania. Skóra głowy to miejsce, w którym wytwarzane jest sebum i gromadzą się zanieczyszczenia. Niech szampon spłynie po włosach, aby zmyć resztę zanieczyszczeń.
Nakładaj odżywkę tylko tam, gdzie jej potrzebujesz (niektóre osoby potrzebują jej na całej długości włosów, inne tylko na końcach, a jeszcze inne od ich połowy do końcówek), pozostawiając ją na kilka minut, aby dokładnie się wchłonęła. Upewnij się, że dokładnie spłukałaś włosy, a na na ich powierzchni nie pozostały żadne resztki szamponu ani nadmiar odżywki.
Najlepsza jest chłodna lub zimna woda – gorąca woda otwiera łuski włosa, co może powodować uszkodzenia, suchość i puszenie się. Natomiast zimna woda pomaga je domknąć, blokując wilgoć wewnątrz włosa i zapobiegając puszeniu.
Nadmierne mycie włosów pozbawia je naturalnego natłuszczenia, a z czasem skóra głowy wytwarza jeszcze więcej sebum, aby to zrekompensować, pozostawiając włosy bardziej przetłuszczającymi się. Użyj suchego szamponu, aby wytrzymać dłużej między myciami.